• RSS
 • Wersja tekstowa

Aktualności

 • Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie 18-24 maja 2015 r

  IMG0004

  Miniony tydzień przebiegał pod hasłem „Bezpieczeństwa w budownictwie”. To wspólna akcja sygnatariuszy Porozumienia dla Budownictwa, nad którą patronat objął Główny Inspektor Pracy. Podobnie jak w ubiegłym roku główny cel akcji to promowanie kultury bezpiecznej pracy nie tylko wśród pracowników ale i podwykonawców.

 • Wnioski do ZUS

  panthermedia01912299

  Choć mamy dopiero połowę maja inspektorzy OIP już 5 krotnie zawnioskowali do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podwyższenie płatnikom, skontrolowanym firmom budowlanym, o 100% składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalonej na ten rok.

 • Nie czekaj- zgłoś się sam- Zdobądź dyplom PIP

  LodkaDyplom

  Już 28 maja w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu, przy ul. Oleskiej 121 C odbędzie się ostatnie w tym roku szkolenie dla pracodawców zainteresowanych udziałem w programie prewencyjnym Zdobądź dyplom PIP.

 • XIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

  Obraz 009

  Zakończył się regionalny etap XIII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z KRUS i PIP.

 • XX Konkurs o bezpieczeństwie i higienie pracy w rolnictwie

  2

  Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi tegorocznego konkursu.

 • Najlepsi pod względem dbałości o bhp i prawo pracy!

  piplogo

  Z przyjemnością informujemy, że Kapituła XX Konkursu „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej” wyłoniła laureatów tegorocznej edycji konkursu na szczeblu województwa opolskiego. Nagrody dla wyróżnionych pracodawców zostaną wręczone podczas listopadowej uroczystości podsumowania konkursów PIP.

 • Konkurs dla wyróżniających się specjalistów bhp

  5831

  W związku z przypadającym w tym roku Jubileuszem 60-lecia Służby BHP w naszym kraju, zapraszamy do udziału w konkursie przeznaczonym dla wyróżniających się specjalistów bhp w województwie opolskim. Laureaci konkursu otrzymają prestiżowe dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas listopadowej uroczystości. Na wnioski konkursowe czekamy do 30 września br.

 • Bezpłatne okresowe szkolenie BHP dla pracodawców

  5821

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu wspólnie z firmą PRO SILESIA sp. z o. o. zaprasza pracodawców i osoby kierujące pracownikami małych i średnich przedsiębiorstw, na bezpłatne okresowe szkolenie BHP

 • Praca w czasie upałów. Co warto wiedzieć?

  5811

  Podczas pracy w wysokiej temperaturze, pracodawca powinien nieodpłatnie zapewnić pracownikom zimne napoje. Mają być one dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących

 • Stosowanie weksli w stosunkach pracy

  piplogo

  Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej posługiwanie się wekslem do zabezpieczenia roszczeń pracodawcy wobec pracownika powstałych ze stosunku pracy – jest działaniem niezgodnym z prawem. MPiPS wskazuje, że podstawą takiego działania pracodawcy nie może być art. 300 Kodeksu pracy, zgodnie z którym w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

 • Uwaga na oszustów podszywających się pod PIP

  piplogo

  W związku z doniesieniami o próbach podszywania się pod inspektorów pracy, w celu wyłudzania pieniędzy od opolskich przedsiębiorców, ostrzegamy i informujemy o najważniejszych zasadach prowadzenia kontroli przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy.

 • Wyniki kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dot. wypłaty wynagrodzeń

  piplogo

  W wyniku kontroli inspektorów pracy na Opolszczyźnie w pierwszym półroczu 2013 r. stwierdzono niewypłacenie pensji dla 1287 pracowników na łączną kwotę 2 mln 180 tysięcy złotych. W porównaniu do pierwszego półrocza 2012 r. kwota niewypłaconych należności wzrosła o ponad 28%.

 • Inspektorzy pracy na Master Truck 2013

  piplogo

  Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu po raz kolejny weźmie udział w Międzynarodowym Zlocie Samochodów Ciężarowych. Impreza odbędzie się w dniach 19-20-21 lipca br. na Lotnisku w Polskiej Nowej Wsi. Pracownicy PIP będą udzielać wszystkim zainteresowanym porad prawnych z zakresu prawa pracy, w tym przepisów o czasie pracy kierowców.

 • Pracodawca - Organizator Pracy Bezpiecznej 2013

  5741

  Zapraszamy do udziału w konkursie PIP przeznaczonym dla pracodawców wyróżniających się pod względem dbałości o warunki pracy. Termin zgłaszania wniosków konkursowych upływa 31 lipca br. Zamieszczamy regulamin konkursu wraz z załącznikami

 • Nowe numery telefonicznych porad prawnych

  piplogo

  Informujemy, że od 1 sierpnia br. zmianie ulegną numery telefonicznych porad prawnych udzielanych przez pracowników OIP w Opolu. Począwszy od sierpnia 2013 r. dostępne dla użytkowników będą dwa nowe numery: 801 002 022 (dla telefonów stacjonarnych - opłata 29 gr/netto za minutę połączenia) oraz 77 54 58 000 (dla telefonów komórkowych - opłata według stawek operatora)

 • Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym

  5711

  Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła trzyletnią kampanię informacyjno-promocyjną pod nazwą „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”. Jej inauguracja odbyła się 26 maja br. podczas targów Zielone Agro Show – Polskie Zboża w Kąkolewie, k. Grodziska Wielkopolskiego

 • Opolscy uczniowie w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu bhp!

  5691

  W dniu 15 maja br. w Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, odbył się Ogólnopolski Finał XIII edycji Konkursu Wiedzy z zakresu Prawa Pracy i BHP dla pracowników młodocianych. Z przyjemnością informujemy, że reprezentanci Opolszczyzny zajęli jako zespół I miejsce, a indywidualnie odpowiednio III i IV.

 • Seminarium dla pracowników służb bhp

  piplogo

  Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Służb BHP Oddział w Opolu zapraszają do udziału w seminarium dla pracowników służb bhp. Spotkanie odbędzie się w dniu 13 maja br. o godz. 9.00 w sali konferencyjnej opolskiego Inspektoratu.

 • Porady prawne w dniu 2 maja 2013

  fobjectid 52389

  Informujemy, że w dniu 2 maja (wyjątkowo) porady prawne w OIP Opole będą udzielane tylko w godz. od 10.00 do 15.00. Nie będzie dyżuru popołudniowego w tym dniu.

 • Spotkania z maturzystami

  5651

  Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi, na zaproszenie dyrekcji szkół, szkolenia dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem "Moja pierwsza praca". Celem spotkań z młodzieżą jest przedstawienie najważniejszych praw i obowiązków pracowników. W trakcie szkolenia inspektorzy pracy rozdają młodzieży komiks poświęcony problemom młodych ludzi na rynku pracy.

GIP Przejdź do GIP