Czy za święto które przypada w niedzielę, należy się inny dzień wolny od pracy?

W takiej sytuacji po stronie pracodawcy nie występuje obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie. W Polsce pracownicy mają wolne 12 dni świątecznych w roku. Jeśli święto przypada w dzień roboczy tj. w dniach od poniedziałku do soboty, to zgodnie z zapisami art. 130 par. 2 Kodeksu pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Obniżenie wymiaru czasu pracy ujęte w tym przepisie ma zastosowanie do wszystkich zatrudnionych pracowników. Przykład: Jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to mimo, że sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika (zgodnie z przyjętym w zakładzie rozkładem czasu pracy), to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (w większości firm maksymalnie trwa on cztery miesiące). Sytuacja jest mniej skomplikowana, jeśli święto wypada w niedzielę. W takiej sytuacji nie należy z tego powodu obniżać wymiaru czasu pracy o osiem godzin, czyli o tzw. dniówkę. W 2017r. roku z taką sytuacją spotkamy się 11 listopada - Święto Niepodległości.


GIP Przejdź do GIP



  • banner121883
  • banner121884
  • banner121881
  • banner49903
  • banner121882
  • banner201680
  • banner193281
  • banner186829
  • banner121885
  • banner121886
  • banner205930