• RSS
 • Wersja tekstowa

Prewencja i promocja

 • Bezpieczeństwo w pracy drwala

  28 zawodników, w tym trzy panie, wystartowało w XVII Międzynarodowych Zawodach Drwali w Bobrowej na Opolszczyźnie. Reprezentanci czterech państw: Polski, Słowacji, Niemiec i Francji zmagali się w sumie w 5 konkurencjach. Obok organizowanego w lesie obalania na czas konkurowali także w przygotowaniu pilarki do pracy, złożonej przerzynce kłód, dokładności tejże przerzynki a także ulubionej konkurencji widzów, czyli okrzesywaniu pni z centymetrowych kołków. Honorowy patronat nad imprezą objął Okręgowy Inspektor Pracy w Opolu Arkadiusz Kapuścik.
 • Tydzień Bezpieczeństwa

  Z inicjatywy Państwowej Inspekcji Pracy oraz firm budowlanych zrzeszonych w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie pomiędzy 25 a 30 kwietnia w całej Polsce odbywają się szkolenia oraz imprezy plenerowe w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa. Inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu z tej okazji realizują w terenie cykl szkoleń nt. bezpiecznej organizacji pracy.
 • Spotkanie z BCC

  Kontrole inspektora pracy „bez zapowiedzi” oraz kwestie związane z kontrolą pracowników przez samego pracodawcę – te tematy zdominowały pierwsze z serii spotkań przedstawicieli Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu z przedsiębiorcami zrzeszonymi w opolskiej loży BCC. Okręgowy Inspektor Pracy w Opolu Arkadiusz Kapuścik oraz z-ca ds. nadzoru Tomasz Krzemienowski odpowiedzieli na propozycję organizacji spotkań, z którą wystąpili dyrektor opolskiej loży Marek Wołyński oraz kanclerz loży Andrzej Lepich. To doskonała okazja by na bieżąco rozwiązywać problemy, rozwiewać wątpliwości na linii pracodawca- inspektor pracy- podkreślali organizatorzy wydarzenia.
 • Bezpiecznie od startu

  Za nami eliminacje regionalne XVI Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników młodocianych zatrudnionych w rzemiośle w celu nauki zawodu „Bezpiecznie od startu”. Konkurs to wspólna inicjatywa Związku Rzemiosła Polskiego oraz Państwowej Inspekcji Pracy.
 • Czym skorupka za młodu nasiąknie ….

  Wczesna wiosna to czas gdy w placówkach szkolnych ruszają akcje związane z promocją kierunków kształcenia. Szkoły techniczne sięgają po różne rozwiązania by zachęcić gimnazjalistów do kontunuowania edukacji właśnie w ich murach. Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu dzięki współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Opolu przygotował oryginalną prezentację pracowni budowlanej.
 • Bezpiecznie, nawet na szczudłach…

  Blisko 50 osób, szefów i pracowników małych oraz średnich firm budowlanych z całego województwa wzięło udział w szkoleniu w siedzibie OIP w Opolu w ramach realizacji programu „BUDOWA! Stop wypadkom”.
 • OIP na Targach Pracy

  Po raz pierwszy OIP w Opolu gościła na Akademickich Targach Pracy zorganizowanych na Politechnice Opolskiej. Nasze stoisko odwiedziło ponad stu młodych ludzi, którzy u progu kariery zawodowej mieli okazję zaczerpnąć wiedzy na temat praw i obowiązków pracowniczych.
 • POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY- KONKURS

  33 uczniów reprezentujących w sumie 17 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa opolskiego wystartowało w etapie regionalnym tegorocznej edycji konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy.
 • Szkolenie dla SIP- ów

  Ponad 60 Społecznych Inspektorów Pracy z województwa opolskiego wzięło udział w szkoleniu z zakresu ustawy o Społecznej Inspekcji Pracy a także zmian w przepisach prawa pracy oraz udział SIP-ów w dochodzeniu powypadkowym. Szkolenie, na prośbę NSZZ Solidarność, odbyło się Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu.
 • Dzień Otwarty OIP w Opolu

  Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu podsumował działalność prewencyjną w 2015 roku. Z tej okazji w Sali konferencyjnej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów oraz zaświadczeń pracodawcom, którzy zdecydowali się na udział w programach prewencyjnych prowadzonych przez OIP w Opolu.
 • XXI Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy

  XXI Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w rolnictwie za nami. Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w tym roku spotkali się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu.
 • Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie

  Odpowiadając na prośbę konsorcjum firm MOTA ENGIL CENTRAL EUROPE SA i HIMMEL i PAPESCH, wykonawców obwodnicy Nysy, St. Inspektor Pracy specjalista Artur Margazyn z OIP w Opolu zorganizował szkolenie z zakresu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.
 • Porozumienie ze Strażą Graniczną

  24 listopada Okręgowy Inspektor Pracy w Opolu Arkadiusz Kapuścik podpisał porozumienie w sprawie zasad współdziałania z Komendantem Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, płk SG Jackiem Gartmanem.
 • Młody Inspektor Pracy

  Wojciech Murański, uczeń Zespołu Szkół Technicznych im. Gzowskiego w Opolu został laureatem I miejsca w organizowanym po raz trzeci przez OIP w Opolu konkursie o tytuł „Młodego Inspektora Pracy 2015”. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 17 uczniów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne o profilu budowlanym z całego województwa.
 • Zanim podejmiesz pracę

  Czym różni się umowa o pracę od umowy zlecenia? Czym są środki ochrony indywidualnej i dlaczego należy ich używać? Te oraz inne tematy z zakresu prawa pracy i bhp poruszono na spotkaniu z młodzieżą szkół średnich z Namysłowa. Spotkanie to element kampanii informacyjno- promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę” realizowanej przez OIP w Opolu.
 • Studenci obcokrajowcy w pracy

  Z inicjatywy Okręgowego Inspektora Pracy Arkadiusza Kapuścika w siedzibie OIP w Opolu odbyło się szkolenie dla pracowników opolskich uczelni wyższych, którzy opiekują się studentami obcokrajowcami. Szkolenie przeprowadził inspektor pracy Piotr Malinowski, z sekcji legalności zatrudnienia.
 • Bezpieczna praca

  „Bezpieczeństwo pracy zależy od ciebie”- pod takim hasłem z inicjatywy OIP w Opolu w zakładzie Siegenia Aubi w Kluczborku odbyło się seminarium dla szefów firm, związkowców oraz służb BHP. Gospodarze spotkania zaprezentowali wdrożone w zakładzie pomysły zmierzające do poprawy stanu BHP. Nowatorskie rozwiązania zachęcające załogę do współpracy na tym polu. Nadinspektor Pracy OIP w Opolu Wacław Bojnowski przedstawił prezentację na temat konsultacji w zakresie BHP.
 • O bezpieczeństwie dzieci przez cały rok

  Do wypadków na wsi z udziałem dzieci dochodzi nie tylko latem, podczas żniw. Dlatego też specjaliści OIP w Opolu przez cały rok spotykają się z najmłodszymi zamieszkującymi tereny wiejskie by przypomnieć im o zasadach bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Łubnianach z uczniami spotkał się starszy specjalista Andrzej Ruczyński.
 • Dzień Budowlanych

  2 października w Kędzierzynie Koźlu odbył się Opolski Dzień Budowlanych. W tym roku wydarzenie to, będące okazją do uhonorowania inżynierów roku a także wręczenia uprawnień młodym adeptom sztuki budowlanej, honorowym patronatem objął Okręgowy Inspektor Pracy Arkadiusz Kapuścik.
 • Legalność zatrudnienia na budowie Elektrowni Opole

  W szczytowym momencie nawet 6 tysięcy ludzi pracować będzie jednocześnie na placu budowy dwóch nowych bloków energetycznych Elektrowni Opole. Konsorcjum realizujące inwestycje współpracuje z ponad 250 firmami podwykonawczymi oraz dostawczymi. Na specjalną prośbę ze strony biura Generalnego Wykonawcy Inspektor Pracy OIP w Opolu Piotr Malinowski przeprowadził szkolenie dotyczące legalności zatrudnienia obcokrajowców.
« 123
GIP Przejdź do GIP