Mobbing, molestowanie czy dyskryminacja to coraz częściej występujące zjawiska o charakterze destrukcyjnym w środowisku pracy.
Według Kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Charakteryzuje się tym, iż na początku trudno się zorientować, czy jest się ofiarą, czy pracownikowi tylko się coś wydaje. Zwykle ofiary mobbingu skłonne są bagatelizować zachowania, których doświadczają w początkowej fazie zjawiska.
Dyskryminacja zaś polega na nierównym traktowaniu pracowników w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Najczęstszymi wyznacznikami dysproporcji są: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasa, religia, narodowość, przekonania polityczne, a także orientację seksualną.
W dniu 14 kwietnia br inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu pani Anna Wacławik przeprowadziła szkolenie z ww. zakresu w kolejnym zakładzie pracy.